Częstochowa, Katowice, Bielsko będą jak rowerowy Amsterdam?

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa, Katowice, Bielsko będą jak rowerowy Amsterdam?

Janusz Strzelczyk

Przybywa ścieżek dla cyklistów, są darmowe wypożyczalnie rowerów oraz stacje obsługi

Jeszcze w tym roku Częstochowa wyda na budowę nowych i poprawę już istniejących ścieżek rowerowych 1,5 mln zł. Miasto słynie też z bezpłatnych stacji naprawy rowerów. Najważniejszą inwestycją jest obecnie połączenie Częstochowy z sąsiednią gminą Mstów. Ścieżki pieszo-rowerowe dotrą też niebawem do kolejnego ważnego miejsca na Jurze - Olsztyna.

- Zawsze przy inwestycjach drogowych staramy się planować budowę ścieżek rowerowych - przyznaje Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Oto szczegóły: jeszcze jesienią tego roku Częstochowę połączy z sąsiednią, jurajską gminą Mstów szlak pieszo-rowerowy. Jest to efekt podpisanej umowy Częstochowy ze Mstowem. Miasto wybuduje ok. 700 m szlaku, a gmina Mstów wykona około 1,5 km ścieżki.

Miasto rozpoczyna też projektowanie drogi rowerowej do Olsztyna - a więc zgodnie z zapowiedziami - chce wkrótce połączyć miasto drogą rowerową także z kolejną jurajską gminą. Koncepcja zakłada przebieg drogi od ul. Legionów przez dawne tereny huty w okolice ul. Bugajskiej i połączenie ze ścieżką biegnącą od strony Olsztyna. Inwestycja powinna zostać zrealizowana w roku przyszłym, natomiast gmina Olsztyn -zgodnie z dwustronnymi uzgodnieniami - czyni starania o przedłużenie ścieżki po swojej stronie, aż do rynku w Olsztynie.

- Również w częstochowskiej dzielnicy Północ przybędzie ścieżek rowerowych - mówi Tomasz Kot, społeczny konsultant ds. infrastruktury rowerowej. Powstaną one m.in. przy ul. Wyzwolenia - od ul. Michałowskiego do al. Armii Krajowej.

Pod Jasną Górą nie ukrywają, że wzorcem miast przyjaznych dla rowerzystów jest Amsterdam.

Dlatego nie tylko przybywa w Częstochowie ciekawych tras, ale powstają również bezpłatne stacje naprawy rowerów, oraz wydawane są specjalnie dla cyklistów przewodniki po trasach. Dodajmy że samej Częstochowie jest już ok. 70 km ścieżek rowerowych.

A jak jest w innych miastach regionu. Katowice mogą się np. pochwalić zmodernizowaną ponad 19-kilometrową trasą biegnącą z centrum miasta przez Muchowiec, Piotrowice-Ochojec, Kostuchnę aż do Podlesia.

Z kolei Bielsko- Biała ma ogromny atut: góry. To tutaj na Koziej Górze jest jedyny w kraju kompleks górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails. Nie trzeba nawet zabierać swojego roweru. Bielsko-Biała ma bowiem system bezobsługowych wypożyczalni rowerów. Podobnie zresztą jak Katowice.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.