Janusz Strzelczyk

Częstochowa: Budują blok czynszowy. Blok przy Kontkiewicza ma być gotowy jesienią

Budowa bloku przy Kontkiewicza Fot. ZGM TBS Budowa bloku przy Kontkiewicza
Janusz Strzelczyk

W tym roku, najpóźniej pod koniec października (termin oddania domu do użytku) 24 rodziny wprowadzą się do nowego bloku ZGM TBS w Częstochowie.

– Jeśli prace będą nadal przebiegać tak jak do tej pory, to jest szansa, że inwestycja zostanie zakończona wcześniej – mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS w Częstochowie.

Ta inwestycja wpisuje się w szeroko program budownictwa komunalnego w Częstochowie. Chociaż nie jest to dokładnie blok komunalny, ale budowany jest przez spółkę miejską i będą tam mieszkania czynszowe, jak podkreśla Paweł Konieczny.
W trzyklatkowym, trzykondygnacyjnym i wyposażonym w piwnice budynku czynszowym zaprojektowano w sumie 24 mieszkania, w tym jedno dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przy bloku znajdą się miejsca parkingowe dla mieszkańców. Atutem nieruchomości jest też dobra lokalizacja, bliskość sklepów oraz przystanku MPK. Koszt prac to prawie 3,5 mln zł brutto.
To dwunasty blok czynszowy ZGM TBS w Częstochowie. Jest budowany na zasadach budownictwa społecznego - to pierwsza tego typu inwestycja po przerwie, spowodowanej zakończeniem programu TBS (co nastąpiło po likwidacji w 2009 r. Krajowego Funduszu Mieszkaniowego).

Program społecznego budownictwa czynszowego reaktywowano w nieco zmodyfikowanej postaci, jako odpowiedź na duże zapotrzebowanie na mieszkania czynszowe dla osób mniej zamożnych. Źródłem wsparcia są środki własne Banku Gospodarstwa Krajowego, który w zamian za udzielanie podmiotom budownictwa społecznego kredytów na preferencyjnych warunkach, otrzymuje z budżetu państwa rekompensatę.

W ostatnich latach, w Częstochowie, co roku oddawany jest przynajmniej jeden blok komunalny.

W dalszej części:

 • Ile mieszkań co roku odzyskuje ZGM
 • Ile osób w Częstochowie czeka na mieszkanie komunalne...
 • ...i jak długo będą czekać
Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.