Czas nie zmieniać już czasu. Na dobre wiosną 2021 roku

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marek Weckwerth

Czas nie zmieniać już czasu. Na dobre wiosną 2021 roku

Marek Weckwerth

Przed nami - w nocy z 30 na 31 marca - zmiana czasu z zimowego na letni. Ostateczna zmiana nastąpi najprawdopodobniej za dwa lata, bo taką możliwość otworzyła wczorajsza decyzja Parlamentu Europejskiego.

Europosłowie przegłosowali nowelizację dyrektywy ws. zmiany czasu. Ostatnia zmiana ma się odbyć na wiosnę 2021 roku. Decyzję muszą jednak zatwierdzić Komisja Europejska i Rada, a potem zdecydują o tym (lub nie) poszczególne kraje członkowskie. Te mogą wszak zostać przy czasie letnim lub zimowym.

Europejczycy opowiedzieli się za jednym czasem już w roku ubiegłym. Konsultacje społeczne zorganizowała Komisja Europejska - za było 84 proc. respondentów.

- Ogromna większość Europejczyków chce tego samego, bo zmiana czasu naprawdę mocno zaburza rytm życia - komentuje na gorąco Eugeniusz Kłopotek, bydgoski poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Oczekiwałem, że Parlament Europejski ustali dla wszystkich jeden czas - letni lub zimowy. A tymczasem pozostawia do uznania państw członkowskich to, czy pozostaną przy czasie letnim czy też zimowym. Skoro nie będzie jednolitego czasu, to de facto wprowadza się chaos. Szkoda.

To właśnie parlamentarzyści PSL-u złożyli do laski marszałkowskiej wniosek o pozostanie Polski przy czasie letnim i ten długo leżał (i nadal leży) w sejmowej „zamrażarce”. Dopiero po zamknięciu procedury europejskiej będzie można wniosek odmrozić.

Czytaj więcej o sprawie w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.