Coraz więcej młodych ludzi mówi: "A po co mi ten ślub!". W ciągu ośmiu lat o 10 proc. spadła liczba małżeństw kościelnych

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Grażyna Starzak

Coraz więcej młodych ludzi mówi: "A po co mi ten ślub!". W ciągu ośmiu lat o 10 proc. spadła liczba małżeństw kościelnych

Grażyna Starzak

Jeszcze osiem lat temu przed ołtarzem przysięgało sobie wierność prawie 70 proc. Polaków. Obecnie średnia krajowa to ok. 60 proc., ale w niektórych regionach, np. na Dolnym Śląsku, liczba małżeństw cywilnych przewyższyła już liczbę tych, zawieranych w kościele.

W Zachodniopomorskiem czy Lubuskiem przed ołtarzem ślub bierze ok. połowy osób, decydujących się na małżeństwo. W Małopolsce, Podkarpackiem i Lubelskiem odsetek małżeństw kościelnych wciąż wynosi 70 procent.

Autorzy raportu z badań CBOS odnotowują „wzrost przeświadczenia, że rodzaj ślubu powinien stanowić wyłącznie decyzję osób pobierających się”. Co trzeci Polak (33 proc.) uważa, że jeśli ludzie się kochają i ufają sobie, to nie ma znaczenia, czy sformalizują związek.

Odkładaniu decyzji małżeńskich sprzyja coraz bardziej powszechna akceptacja społeczna. Dotyczy ona również życia w związkach nieformalnych czy w pojedynkę. Zgodnie z deklaracjami respondentów ok. 10 proc. żyje z kimś w związku partnerskim.

39 proc. badanych przez CBOS uważa, że rodzaj ślubu powinien stanowić wyłącznie decyzję osób pobierających się. To o sześć procent więcej niż sześć lat temu. Ponad jedna czwarta respondentów (27 proc.) wychodzi z założenia, że najważniejszy jest ślub kościelny, który niesie ze sobą skutki prawne, czyli tzw. konkordatowy. Niewiele mniej (24 proc.) jest zdania, że wystarczający jest ślub cywilny.

W dalszej części tekstu:

 • Jak dużo osób żyje w związku nieformalnym?
 • Czy instytucja małżeństwa przechodzi kryzys?
 • Co zniechęca młodych ludzi do ślubów kościelnych?

 

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.