Choroba Alzheimera. Codzienność chorego w domu

Czytaj dalej
Fot. pixabay
Dorota Dejmek

Choroba Alzheimera. Codzienność chorego w domu

Dorota Dejmek

Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera jest trudnym i wymagającym zadaniem. Oddanie matki lub ojca do domu opieki to często jedyne wyjście dla rodziny. Jeśli jednak jest taka możliwość, pozostawienie chorego w domu jest dla niego korzystniejsze

Mózg osoby dotkniętej chorobą Alzheimera, w wyniku utraty komórek nerwowych i ich połączeń, stopniowo się kurczy. Proces ten jest skutkiem odkładania się nieprawidłowych białek w określonych obszarach mózgu, zakłócających prawidłowe jego funkcjonowanie i wywołujących charakterystyczne objawy kliniczne.

- Najbardziej typowym dla choroby Alzheimera objawem są zaburzenia pamięci, przede wszystkim pamięci krótkoterminowej - mówi dr hab. n. med. Aleksandra Klimkowicz-Mrowiec z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. - Osoba w początkowym etapie choroby zaczyna zapominać odbyte właśnie rozmowy, wydarzenia sprzed chwili, czy miejsce odłożenia przedmiotu. Dobrze natomiast pamięta przeszłość, choć wraz z postępem choroby także przeszłość coraz bardziej się zaciera.

Chory potrzebuje pomocy

We wczesnym stadium choroby opieka rodziny może ograniczyć się do pomocy w wykonywaniu niektórych czynności i przypominaniu choremu o konieczności zażywania leków. Z czasem pogłębiająca się choroba spowoduje uzależnienie seniora od pomocy innych. Coraz trudniej będzie mu wykonywać proste nawet czynności, takie jak utrzymywanie higieny, ubieranie, przygotowywanie posiłków i ich spożywanie. W późnym stadium poza opieką chory wymagać będzie codziennej pielęgnacji: kąpieli, ubierania, karmienia, zmiany pieluch. Opieka nad bliską osobą z chorobą Alzheimera jest trudnym i wymagającym zadaniem. Oddanie matki lub ojca do domu opieki to często jedyne wyjście dla rodziny chorego.

Czytaj więcej:

 • Jak wygląda codzienność chorego w domu?
 • Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.