Bydgoskie rady osiedli do likwidacji czy mobilizacji?

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Sławomir Bobbe

Bydgoskie rady osiedli do likwidacji czy mobilizacji?

Sławomir Bobbe

4 i 11 lutego odbywały się wybory do osiedlowej rady na Błoniu. Głosowano w dwóch okręgach, ale tylko w jednym udało się wybrać radnych, na drugim zabrakło odpowiedniej liczby głosujących, by głosowanie można było uznać za ważne. To nie wyjątek.

W Bydgoszczy mamy kilka rad osiedlowych, które działają jedynie na papierze, kilka o których wiadomo że są, ale nie wiadomo co robią jak i sporo takich, które są faktycznie reprezentantami głosu mieszkańców. Przy okazji konsultacji nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim odżyła dyskusja o kompetencjach osiedlowych rad i o tym, co właściwie z nimi zrobić, by nie były tylko fasadą, a faktyczna lokalną siłą w dyskusji.

- Ocena pracy rady osiedla zależy od dzielnicy. Są takie, gdzie faktycznie niewiele się dzieje, ale również sporo takich, gdzie to radni osiedlowi stoją za wieloma lokalnymi inicjatywami i pomysłami. Moim zdaniem bardzo dobrze działa choćby rada na Miedzyniu, Szwederowie, Górzyskowie - ocenia Marek Grabowicz, osiedlowy radny z tej ostatniej dzielnicy. Tyle, że to w jego radzie przewodniczący od wielu miesięcy w ogóle się nie udziela, ponieważ przebywa za granica. - Dlatego będziemy w głosowaniu zmieniać przewodniczącego. Jego brak nie sprawił, że rada była bezczynna - zaznacza.

Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.