Bydgoski Budżet Obywatelski - czy projekt Myślęcinka jest naprawdę obywatelski?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Sławomir Bobbe

Bydgoski Budżet Obywatelski - czy projekt Myślęcinka jest naprawdę obywatelski?

Sławomir Bobbe

Czy projekt zgłoszony do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przez miejską spółkę jest jeszcze obywatelski? Pytamy LPKiW o uczestnictwo w głosowaniu nad BBO.

Zobacz wideo: Tak wygląda nowy park iluminacji w bydgoskim Myślęcinku

Wśród kilkuset projektów na które można głosować w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (przypomnijmy, głosowanie trwa do 30 grudnia) jest również ten zakładający remont ścieżek w ogrodzie botanicznym od wejścia przy ul. Jeździeckiej. Piesze trakty w botaniku faktycznie wołają o remont, niektórzy jednak pytają czy musi odbywać się to w ramach BBO, gdzie miejska spółka rywalizuje o poparcie mieszkańców z projektami obywatelskimi. Tym bardziej, że zachęty do głosowania pojawiają się nie tylko na popularnym FP LPKiW w Myślęcinku, ale również w płatnej kampanii promocyjnej. Kto za nią płaci?

- Projekt rewitalizacji ścieżek w ogrodzie botanicznym został zgłoszony przeze mnie, nie przez LPKiW - zastrzega Sandra Tyczyno, rzecznik LPKiW w Myślęcinku. - Kampania promocyjna na Facebooku opłacana jest z moich prywatnych pieniędzy. Informacja z zachętą do głosowania na parkowe projekty pojawia się też na naszym FP w mediach społecznościowych. Każdy projekt w BBO jest promowany na naszym FP. Mój pomysł znalazł się w kategorii „ponadosiedlowej”, projekt dotyczący budowy ścieżki do punktu widokowego od ulicy Konnej znajduje się w kategorii osiedlowej, oba więc ze sobą nie rywalizują. Jeśli komuś przeszkadza to, że bierzemy udział w BBO może po prostu zagłosować na inne przedsięwzięcia - podkreśla rzecznik.

Proponowana inwestycja ma na celu rewitalizację fragmentu głównych ciągów pieszych botanika, które są w najgorszym stanie technicznym. Projekt zakłada remont ścieżek od wejścia przy ulicy Jeździeckiej: po prawej stronie do zaplecza gospodarczego LPKiW (tam nowa ścieżka połączy się z wcześniej odnowioną), po lewej stronie wzdłuż stawów (i też połączyć się ma z wcześniej odnowioną). Łącznie zaplanowano wyremontowanie 5399m2 ścieżek pieszych kosztem 1 mln 300 tysięcy złotych.

W puli do głosowania jest kilka projektów związanych z Myślęcinkiem. Obok wspomnianej ścieżki do punktu widokowego w Myślęcinku (w okresie zimowym jej ukształtowanie powinno uniemożliwiać zjazdy na sankach) jest także budowa trzech boisk do popularnej na całym świecie gry w Boule. Jest to nieprzemęczająca forma sportowa aktywizująca osoby w każdym wieku - w tym emerytów.

Z kolei w gronie małych projektów społecznych pojawiła się inicjatywa Rodzinnego Ogrodu Działkowego Podgórze, które złożyło wniosek dotyczący krzewienia ekologii i sportu wśród młodych działkowców. Mają w tym pomóc zawody sportowe, zajęcia ruchowe i koncert dla wszystkich grup wiekowych na terenie ROD.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.