Bydgoska prokuratura na tropie przekrętów na podatku VAT

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar
Wojciech Mąka

Bydgoska prokuratura na tropie przekrętów na podatku VAT

Wojciech Mąka

Bydgoska Prokuratura Okręgowa nie chwali się za bardzo, ale prowadzi prawdopodobnie jedne z największych spraw wyłudzeń podatku VAT w Polsce.

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od dłuższego czasu nadzoruje potężne śledztwo zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji. Jest wieloosobowe i wielowątkowe. Dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się w latach 2011-2013, na terenie kraju, popełnianiem przestępstw gospodarczych oraz przestępstw skarbowych związanych uszczuplaniem podatku od towaru i usług.

Na 17 milionów złotych

- Mechanizm przestępczego działania polegał na wykorzystywaniu spółek rejestrowanych na podstawione osoby kontrolowane przez członków grupy - informuje prokurator Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. - Pozorowano prowadzenie przez te podmioty działalności gospodarczej w zakresie obrotu wyrobami stalowymi, a następnie składano organom podatkowym zawierające nieprawdę lub zatajające prawdę deklaracje podatkowe, zawyżając w nich podatek naliczony z tytułu rozliczenia faktur VAT zakupu towarów nie dokumentujących rzeczywistych transakcji gospodarczych.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.