By czas nie zaćmił i niepamięć" - konkurs o Katyniu, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej

Czytaj dalej
Fot. Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz

By czas nie zaćmił i niepamięć" - konkurs o Katyniu, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej

Julita Januszkiewicz

Jarosław Zieliński, podlaski poseł PiS, były minister spraw wewnętrznych chce się dowiedzieć co młodzież wie o Zbrodni Katyńskiej, Katastrofie Smoleńskiej i Obławie Augustowskiej. Dlatego już po raz ósmy organizuje Wojewódzki Konkurs Historyczno - Literacki "By czas nie zaćmił i niepamięć". Chętni powinni przesyłać swoje prace do 20 kwietnia tego roku.

Już po raz ósmy z inicjatywy posła Jarosława Zielińskiego jest organizowany konkurs. Współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Konkurs jest adresowany do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych oraz średnich. Dotychczas wzięło w nim udział 414 uczniów.

Tegoroczna edycja jest szczególna. Przypada bowiem w okrągłą rocznicę wydarzeń.

- Ósma edycja przypada w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, 75. rocznicę Obławy Augustowskiej i 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej - przypomina poseł Zieliński. - Konkurs zwraca uwagę na trudne wydarzenia w historii połączone ze sobą tragizmem ich skutków. Są tacy, którzy wybierają jedno z tych wydarzeń i przedstawiają swój punkt widzenia, swoje badania. Przywołują bibliografię, bo tego wymaga regulamin konkursu. Uczniowie uczą się więc warsztatu naukowego, dociekając prawdy o tych trzech wydarzeniach, albo dwóch z nich w zależności od wyboru.

Prace konkursowe mogą mieć dowolną formę. To na przykład esej, rozprawa, reportaż, wspomnienia. Należy je przesyłać do 20 kwietnia tego roku na adres: Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Jarosława Zielińskiego, ul. Warszawska 13, 15-062 Białystok lub mailem na adres: zielinski.bialystok@interia.pl.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 85 653 77 69. Prace będą oceniać nauczyciele, pracownicy naukowi a także księża.

Na zwycięzców czekają nagrody. To edukacyjna wizyta w Parlamencie RP, wycieczka do IPN, a także nagrody rzeczowe i książkowe. Poseł Zieliński zapowiada, że najlepsze prace zostaną opublikowane.

Czytaj też: arosław Zieliński żegna się z rządem. Nie będzie już wiceministrem spraw wewnętrznych

Zobacz też: Jarosław Zieliński nie zostanie wiceszefem MON. Błaszczak: "Wiceministrem będzie Sebastian Chwałek. To ja ustalam politykę kadrową"

Julita Januszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.