Budżet obywatelski czy modernizacja dróg osiedlowych?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Sławomir Bobbe

Budżet obywatelski czy modernizacja dróg osiedlowych?

Sławomir Bobbe

Wśród tegorocznych wyników Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego nie brakuje zwycięskich projektów, które cieszą chyba tylko ich inicjatorów.

Nigdzie prawidła demokracji, wśród których jest zasada „zwycięzca bierze wszystko”, nie okazały się tak brutalne, jak w czasie głosowania nad Bydgoskim Budżetem Obywatelskim. Są takie wypadki, że jeden projekt był zaplanowany z takim rozmachem, że „zjadł” cały budżet i na pozostałe pomysły nie wystarczyło już środków. O ile na osiedlach takich jak Fordon budżet na przedsięwzięcia z BBO był wysoki (bo zależy od liczby mieszkańców) to na peryferyjnych dzielnicach pieniędzy było dużo mniej. To najczęściej tam dochodziło do sytuacji, gdy jeden zwycięski projekt zabierał pieniądze wszystkim pozostałym.

Takim przykładem jest Osowa Góra, gdzie do dyspozycji mieszkańcy mieli 416 tysięcy złotych. Wygrał pomysł utwardzenia ulicy Homarowej, co pochłonąć ma 312 tysięcy złotych. Pozostała kwota nie wystarcza już na nic, tym bardziej, że drugi w kolejce projekt to równie kreatywna propozycja modernizacji ulicy Kolibrowej.

Zaraz po przedstawieniu wyników głosowania pojawiły się złośliwe głosy mówiące o tym, że właściwie głosami i pieniędzmi mieszkańców wykonane zostaną inwestycje, które należą do zadań gminy, jak choćby budowa czy modernizacja dróg. Projekty ambitniejsze, choć oczywiście nie jest to regułą, cieszyły się mniejsza popularnością głosujących. Ciekawy i zwycięski pomysł zgłosiło Brdyujście, bo za niewiele więcej niż 90 tysięcy złotych chce rozbudowy bezpłatnej wypożyczalni rowerów wodnych dla mieszkańców. Wszystkich.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • jakie inwestycje powstaną na bydgoskich osiedlach
 • ile osób zagłosowało w ramach BBO
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.