Billboardową akcją PO zajmują się teraz prokuratury. W Bydgoszczy już jest śledztwo, w Toruniu - nadal badanie

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Billboardową akcją PO zajmują się teraz prokuratury. W Bydgoszczy już jest śledztwo, w Toruniu - nadal badanie

Małgorzata Oberlan

„Wziął (tu: liczba) milionów” - tak przy portretach ludzi obecnej władzy pisała PO, obwożąc ich wizerunki po kraju. Obwożeni nie darowali i poskładali doniesienia.

Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz - Południe wszczęła już śledztwo z doniesienia posła Krzysztofa Czabańskiego (PiS). Jego wizerunek obwożono z napisem: „wziął 72 tys. zł”. Obok, tak jak w przypadku pozostałych bohaterów akcji, widniał portret byłej premier Beaty Szydło i jej słynne słowa, wypowiedziane przy okazji debaty sejmowej o nagrodach wypłaconych ministrom: „Te pieniądze im się po prostu należały”.

„Tylko 6 tys. zł nagrody”

Poseł Krzysztof Czabański poczuł się zniesławiony i obrażony, więc złożył doniesienie do prokuratury. Konkretnie do Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Ponieważ jednak billboard z jego podobizną obwożono po terenie powiatu bydgoskiego, sprawą zajęli się tamtejsi śledczy.

Parlamentarzysta PiS przedstawił dziennikarzom dokumenty, z których wynika, że jedyna nagroda, jaką otrzymał, to 6 tys. zł brutto z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego był wiceszefem. Funkcję wiceministra przestał pełnić w 2016 r., gdy mianowano go przewodniczącym Rady Mediów Narodowych (RMR).

Poseł Ryszard Brejza (PO) tymczasem tłumaczył, że owe 72 tys. zł to pieniądze, które Czabański zainkasował przez dwa lata w RMR właśnie. I że skoro to twór służący brutalnej, politycznej propagandzie, to trudno je nazwać wynagrodzeniem.

Z oświadczenia majątkowego posła Krzysztofa Czabańskiego wynika, że w 2017 r. otrzymał z RMR 81,5 tys. zł brutto. W 2016 r. funkcję przewodniczącego pełnił przez pięć miesięcy, przyniosło mu to 29,8 tys. zł brutto. Razem wychodzi 111 tys. zł za 17 miesięcy urzędowania.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.