Wojciech Frelichowski

Bez unijnych pieniędzy nasze proinwestycyjne projekty byłyby niemożliwe

Bez unijnych pieniędzy nasze proinwestycyjne projekty byłyby niemożliwe Fot. Archiwum
Wojciech Frelichowski

Kępicki samorząd przystąpił do szeregu inwestycji infrastrukturalnych.

Rozmowa „Głosu Pomorza” z Magdaleną Gryko, burmistrzem Kępic

Kępice zmieniają oblicze – sporo remontów, przebudowy. Ale teren przy ul. Niepodległości wygląda jak po przejściu działań wojennych. Co się tam dzieje?

Wyburzyliśmy tam trzy budynki mieszkalne i w ich miejsce będziemy budować nowe. Architekturą będą przypominać te wyburzone, czyli nawiązujące do zabudowy szachulcowej. Powstaną one w ramach programu „Mieszkanie Plus”. W tym celu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zakładamy spółkę celową. Bank daje pieniądze, nasza gmina daje grunt, a spółka gminna Towarzystwo Budownictwa Społecznego daje projekt budowlany.

Kiedy będą gotowe?

Myślę, że ciągu dwóch miesięcy rozpoczniemy budowę, tak aby na jesień przyszłego roku oddać te budynki nowym lokatorom. W sumie powstaną tam 42 mieszkania oraz kilka punktów handlowo-usługowych. Nie będą to mieszkania komunalne, czyli każdy będzie mógł się starać o takie mieszkanie. Głównym kryterium będzie dochód, aby lokatora było stać na zapłacenie czynszu. Szacujemy, że będzie to około 10 złotych za metr kwadratowy.

To planowane działania. Ale właśnie trwają inne inwestycje, na przykład spore remonty ulic.

Dokończyliśmy kolejny etap remontu placu Wolności. Tym razem koszt tych robót wyniósł 200 tysięcy złotych. Został jeszcze remont oświetlenia w tym miejscu. Już pod koniec zimy rozpoczęliśmy wielki remont ulicy Kościuszki wraz z ulicą Szkolną,
a do tego budowę całkowicie nowego łącznika komunikacyjnego między tymi ulicami. Większość pieniędzy na te prace udało nam się pozyskać z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Prowadzicie też spory projekt termomodernizacji budynków publicznych.

Ten projekt dotyczy wszystkich szkół na terenie gminy. Dodatkowo włączyliśmy do niego urząd miejski, który zresztą już dawno wymagał remontu. Termomodernizacja szkoły w Warcinie jest już ukończona, w Barcinie jest na ukończeniu. Dla naszej gminy to ogromna inwestycja, na którą nie moglibyśmy sobie pozwolić bez pieniędzy unijnych. Z tych środków pokryjemy 85 procent kosztów termomodernizacji. Dodatkowo będziemy mieć 3 miliony 600 tysięcy złotych na rozbudowę sieci ciepłowniczej w Kępicach. Ale zanim to nastąpi, mieszkańców miasta czekają utrudnienia, bo w związku z tą rozbudową zostaną rozkopane ulice Wojska Polskiego, Mickiewicza, Kwiatowa i Sikorskiego. Co ważne, do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączymy budynek przy ul. Sikorskiego, który kupiliśmy w ubiegłym roku z przeznaczeniem na mieszkania komunalne.

Mówi Pani o utrudnieniach na ulicach, ale już teraz część mieszkańców Kępic ma problem w związku z remontem mostu na ul. 1 Maja...

Tak, ten most od dawna wymagał remontu. Został rozebrany, a w jego miejsce jeszcze w tym roku postawiony zostanie nowy, żelbetonowy most o bardzo dużej nośności.

Wojciech Frelichowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.