Jakub Pikulik

Barszcz Sosnowskiego omijaj szerokim łukiem

W całej Polsce przyrodnicy od lat walczą z barszczem Sosnowskiego. Najgorzej, że roślina szybko i łatwo się rozrasta. Fot. Jarosław Staśkiewicz W całej Polsce przyrodnicy od lat walczą z barszczem Sosnowskiego. Najgorzej, że roślina szybko i łatwo się rozrasta.
Jakub Pikulik

Straż miejska w Kostrzynie ostrzega przed barszczem Sosnowskiego. Jeśli widzicie groźny chwast, dajcie znać mundurowym.

- Odebraliśmy sygnał o występowaniu pojedynczej rośliny w rejonie os. Warniki, dlatego zdecydowaliśmy się przestrzec mieszkańców - słyszymy w komendzie kostrzyńskiej straży miejskiej. Od naszych Czytelników wiemy jednak, że barszcz Sosnowskiego jest też między os. Warniki a wsią Dąbroszyn. Jeśli widzieliście roślinę gdzieś jeszcze, dajcie znać strażnikom (tel. 95 727 82 03). Nie róbcie nic na własną rękę!

Z barszczem niedawno walczyła też straż miejska w Słubicach. Niebezpieczna roślina była przy opuszczonym domu przy al. Niepodległości. Jeszcze w maju skupisko zostało usunięte, ale są inne. Choćby na prywatnej działce przy drodze w kierunku Drzecina. Można się tu dostać bez większych problemów od ul. Rzepińskiej. W zeszłym roku gmina postawiła tam tablice ostrzegawcze i wezwała właściciela do usunięcia rośliny. Właściciel tego nie zrobił. Jedyne, co mogą zrobić urzędnicy, to ostrzegać mieszkańców. I robią to, choćby na stronie internetowej. - Dorosłych to przekona, ale dzieci trudno upilnować - martwi się Elżbieta Kućko spod Słubic. O barszczu czytała w inter-necie i pokazała go nawet dzieciom (dwaj chłopcy w wieku szkolnym). - Mam tylko nadzieję, że jak przyjdzie co do czego, nic im do głowy nie strzeli - mówi pani Elżbieta.

Podobne obawy mogą mieć też mieszkańcy okolic Gorzowa. Od lat z barszczem walczy Santok. Chwast był też ostatnio widziany w Trzebiszewie w gminie Skwierzyna.

Barszcz Sosnowskiego to roślina z rejonu Kaukazu. Stamtąd została przeniesiona do Europy wschodniej i centralnej. Przez kilkadziesiąt lat w krajach byłego bloku wschodniego była wykorzystywana jako roślina pastewna. Okazało się jednak, że jest groźna dla ludzi i że bardzo trudno się jej pozbyć.

Jak ją rozpoznać? Barszcz to okazała roślina (miewa nawet 4 metry). Ma grube łodygi, puste w środku (lepiej tego nie sprawdzać!), osiągające średnicę nawet 10 cm. Ogromne, pierzastodzielne liście barszczu od razu przykuwają uwagę. Roślina tworzy duży i szeroki baldach, czyli charakterystyczny kwiatostan, o średnicy około 50 cm, z białymi lub różowymi kwiatami. Barszcz jest rośliną ruderalną - pojawia się na nieużytkach, polanach, zaroślach, na łąkach, polach a nawet w ogrodach. Czasem niczego nieświadomi „spacerowicze” próbują przenieść go na posesje. Nie wiedzą, że narażają się na śmiertelnie groźne poparzenia i jednocześnie rozprzestrzeniają chwast, z którym od lat próbują walczyć ekolodzy i ministerstwo rolnictwa.

Jakub Pikulik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.