Barometr Bartusia: Firmom coraz trudniej znaleźć pracowników, choć w rejestrach urzędów pracy figuruje 80-tysięczna armia bezrobotnych.

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Zbigniew Bartuś

Barometr Bartusia: Firmom coraz trudniej znaleźć pracowników, choć w rejestrach urzędów pracy figuruje 80-tysięczna armia bezrobotnych.

Zbigniew Bartuś

Rozmowa. Bezrobocie w Małopolsce jest rekordowo niskie, ale nie wszędzie. W rejestrach bezrobotnych w całym regionie figuruje wciąż 80 tys. osób. Wiele z nich nie pracuje od lat. Jak zrobić z nich – pożądanych przez firmy - pracowników? Na te i inne pytania odpowiada w Barometrze Bartusia Jacek Pająk, szef Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

- Praca w Małopolsce szuka człowieka. Stopa bezrobocia zmalała do rozmiarów niespotykanych w dziejach III RP. Spytam prowokacyjnie: to po co nam jeszcze urzędy pracy?

- To jest trochę pytanie w stylu, czy zamknąć browary w zimie, ponieważ nie ma lata, nie ma upału… Tu wchodzimy w obszar misji, zadań urzędu pracy. Najwięcej ludzi odpowie, taki urząd jest po to, by obsługiwać bezrobotnego.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ ZBIGNIEWA BARTUSIA: Sztabki złota od rządu dla mikrofirm? Lepiej nie rośnij i zostań mały, bo stracisz ulgę!

- A nie?

- Bezsprzecznie też. Ale urząd jako instytucja rynku pracy ma zdecydowanie szerszy zakres działania. Drugim podstawowym klientem jest pracodawca, więc działamy również pod kątem potrzeb pracodawców.

- Szukacie dla nich pracowników…

- Nie tyle szukamy, co pomagamy kontaktować się pracodawcom i bezrobotnym. I nie chodzi tylko o prosty kontakt, ale i wspieranie procesu dopasowywania do wzajemnych oczekiwań. Pracodawca nie potrzebuje jakichś tam rąk do pracy, tylko wykwalifikowanych rąk do pracy.

Czytaj więcej:
 • Jak WUP chce zachęcić pracujących na czarno do legalizacji zatrudnienia?
 • Czy problemy młodych Małopolan ze znalezieniem odpowiedniej pracy skończyły się  raz na zawsze?
 • Dlaczego pracodawcy zaczęli nagle pożądać dojrzalszych pracowników, w wieku 50 lat i starszych?
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.