Artykuł sponsorowany

Aktualnie w Kielcach. Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

Artykuł sponsorowany

O projekcie ramowej Strategii Smart City dla KOF 2030+

Przedstawienie projektu Ramowej Strategii Smart City dla KOF w najbliższej perspektywie czasowej 2030+ było jednym z zasadniczych punktów spotkania prezydenta Kielc, burmistrzów, wójtów i koordynatorów projektów z miast i gmin tworzących Kielecki Obszar Funkcjonalny. Założenia Strategii, jej cele oraz narzędzia do przygotowania diagnozy potrzeb, a także przykłady miast, w których takie projekty powstały, przedstawił Szymon Ciupa, ekspert ds. Smart City. Jednym z tych narzędzi, które ułatwi stworzenie takiego dokumentu będzie specjalna ankieta. Jej założenia zostały przygotowane w oparciu o wytyczne Unii Europejskiej, tak by efekty można było łatwo zweryfikować i porównać.    

Mówiono także o wdrażaniu projektów w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Kieleckim Obszarze Funkcjonalnym oraz Planie Naprawczym dla wdrażania instrumentu ZIT w województwie świętokrzyskim w roku bieżącym. Podjęto uchwały w sprawie zaopiniowania „III Raportu z realizacji Strategii ZITKOF na lata 2014-2020 za rok 2018” oraz w sprawie aktualizacji „Szczegółowej listy projektów strategicznych realizowanych w formule ZIT w trybie pozakonkursowym”.

Podpisano umowy na dotacje dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podpisał w ratuszu z przedstawicielami Rodzinnych Ogrodów Działkowych umowy o udzielenie dotacji celowej z przeznaczeniem na przedsięwzięcia służące rozwojowi  rodzinnych ogrodów działkowych w Kielcach. W tym roku dotacji udzielono 15 Rodzinnym Ogrodom Działkowym na inwestycje, które nie przekraczają łącznie kwoty 1 mln zł. Wśród planowanych do realizacji zadań znalazły się m.in. wykonanie instalacji systemu monitoringu, modernizacja sieci energetycznej czy remonty ogrodzenia i budynków gospodarczych.

Akcja „Lato w mieście” i Festiwal Harcerski - warto wziąć udział

Wiele okazji do rozwijania swoich zainteresowań, a przede wszystkim możliwość ciekawego spędzenia wakacji - tak w wielkim skrócie można opisać tegoroczną  akcję „Lato w Mieście”, której poświęcona została konferencja prasowa  w ratuszu. W programie akcji znalazły się propozycje  sportowe i kulturalne oraz dużo zajęć na świeżym powietrzu. Wśród sportowych znalazły się m.in. zajęcia lekkoatletyczne, wakacje z futbolem, zajęcia strzeleckie, karate, kickboxing i żeglarstwo. Ponadto zajęcia taneczne, wokalne, muzyczne i plastyczne, na które zapraszają m.in. DK Zameczek i OK Ziemowit. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” po raz kolejny przeprowadzi akcję Hurra! Art, na spotkania i zajęcia literacko-plastyczne zapraszają filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Historii Kielc, DK Białogon, KCK, Geopark, KPT, Wzgórze Zamkowe czy Muzeum Narodowe w Kielcach także proponują rozmaite zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Zdaniem prezydenta Kielc możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską jest zachętą dla dzieci i młodzieży do udziału w poszczególnych propozycjach akcji „Lato w mieście”.

Lato w Kielcach jest nierozłącznie związane z Międzynarodowym Harcerskim Festiwalem Kultury Młodzieży Szkolnej, którego 46. edycja trwała od 11 do 21 lipca.

W programie wydarzenia znalazły się koncerty na Kadzielni i na Rynku, warsztaty artystyczne oraz Miasteczko Festiwalowe, a także nie zabrakło Korowodu Festiwalowego.

Koszty organizacji Festiwalu w 50% pokryły instytucje publiczne w tym Miasto Kielce, Senat RP, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 46-ej edycji wydarzenia wzięło udział przeszło 900 artystów pochodzących nie tylko z Polski, ale też np. z Armenii, Kanady czy Argentyny. Międzynarodowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, który organizują Związek Harcerstwa Polskiego i Chorągiew Kielecka, z dużym udziałem DK Białogon, jest jednym z elementów Harcerskiej Akcji Letniej. Składają się na nią w tym roku 52 różne formy wypoczynku.

Ożywić centrum miasta - debata z udziałem ekspertów

Jak pogodzić interesy mieszkańców, przedsiębiorców, pieszych, rowerzystów i kierowców? Otwierać czy zamykać ulice dla ruchu? Co zmienić by centrum znów tętniło życiem? - odpowiedzi na te pytania szukano podczas dyskusji przy okrągłym stole, która odbyła się w Instytucie Dizajnu.

W debacie wzięli udział m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, zastępca prezydenta Kielc, Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Łodzi do spraw ulicy Piotrkowskiej, menadżer ulicy Piotrkowskiej, Piotr Kurzawa, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, Tomasz Tosza oraz przedsiębiorcy z Kielc i eksperci w dziedzinie mobilności.

Złote Gody kieleckich par

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie odebrało w ratuszu 25 par jubilatów, mieszkańców Kielc, którzy przeżyli ponad 50 lat w związkach małżeńskich. Odznaczenia, przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Prezydent Kielc Bogdan Wenta. Życzenia dostojnym jubilatom złożyli także przedstawiciele władz miasta. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego.

II edycja Festiwalu Muzyki Tanecznej

II edycja Festiwalu Muzyki Tanecznej odbędzie się podczas wakacyjnego weekendu, w dniach 10-11 sierpnia 2019 r. w Amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach. Festiwal organizowany jest na mocy trójstronnej umowy pomiędzy Telewizją Polską S.A., Miastem Kielce i Kieleckim Centrum Kultury. Wydarzeniu temu poświęcona była konferencja prasowa w ratuszu. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz zastępca prezydenta Marcin Różycki i Artur Sobolewski, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia koncertowego dla kielczan, gości oraz telewidzów z całej Polski wystąpi blisko 30 polskich i zagranicznych artystów z nurtu muzyki disco i dance.  W trakcie tegorocznego Festiwalu - oprócz artystów już ogłoszonych przez Telewizję Polską i Miasto Kielce - wystąpią także: Limahl, No Mercy, Danzel, Zenon Martyniuk, Weekend, Playboys.

Dni festiwalowe wyglądają następująco:

10 sierpnia - „Najlepszy Polski Hit Taneczny 2019”: Zenon Martyniuk, Weekend, After Party, Boys, Łobuzy, Top Girls, Andre, Baby Full, Extazy, Mejk, Kordian, M.I.G, Classic, Piękni i Młodzi, Bayer Full oraz gościnie No Mercy.

11 sierpnia - „Szalona Domówka Marka Sierockiego, czyli Największe Polskie i Światowe Przeboje do Tańca”: Dr Alban, Lou Bega, Limahl, Fun Factory, Stefano Terrazzino, Shaun Baker, Francesco Napoli, Danzel, Playboys, Wanda i Banda oraz Kielecki Teatr Tańca. Tego dnia swój jubileusz będzie świętował Stachursky, który obchodzi 25-lecie działalności scenicznej, a w ramach benefisu artystycznego z okazji 35-lecia działalności scenicznej swoje największe przeboje zaśpiewa zespół Bayer Full.

Koncerty poprowadzą: 10 sierpnia - Norbi, Mateusz Szymkowiak oraz Edyta Herbuś, a 11 sierpnia - Marek Sierocki, Marcelina Zawadzka, Izabela Krzan i Mateusz Szymkowiak.

Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego po raz kolejny w Kielcach

Na zaproszenie władz miasta w Kielcach przebywali uczestnicy XIII Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego. W ratuszu spotkali się z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą i jego zastępcą Marcinem Różyckim.

W skład tegorocznej grupy wchodzili uczniowie z Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły Języka Polskiego działającej przy Konfederacji Polaków Podola w Winnicy oraz z Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie.

Goście wzięli udział w imprezach organizowanych z okazji Święta Kielc. Byli też na koncercie finałowym na Kadzielni, słuchali koncertu Tomasa Andersa. W programie pobytu znalazło się także zwiedzanie różnych zakątków Kielc,  centrum  miasta, a także Muzeum Zabawek i Zabawy czy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Młodzież nie mogła nie odwiedzić miejsc upamiętniających wieloletniego rezydenta Letniej Szkoły, ich przyjaciela - zmarłego 3 lata temu Andrzeja Koziei. Będąc w Polsce zwiedzili także różne inne miejsca, jak Warszawę, Rzeszów, czy te w naszym regionie, jak Pacanów, Tokarnię czy Busko Zdrój. Podczas całego pobytu szlifują język polski i zdobywają wiedzę o kraju swoich przodków.

W ciągu 13 lat realizacji Letniej Szkoły Kultury, Historii i Języka Polskiego w projekcie wzięło udział blisko 600 osób.

Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach wprowadził z dniem 29 czerwca 2019 r. zmiany w organizacji komunikacji miejskiej. W ramach drugiego etapu tzw. remarszrutyzacji zlikwidowane zostały dwie linie autobusowe: 15 i 17, które według danych ZTM, nie są oblegane. W związku z tym zmiany stałe zostaną wprowadzone w kursowaniu sześciu kolejnych linii. Pasażerowie 15. będą mogli przesiąść się do autobusów nr: 103 i 105, zaś podróżujący 17.  - do  107 i 30. Pozostałe zmiany, to nowe trasy linii nr 112 i 114.

- Wprowadziliśmy takty na kolejnych liniach. Wzmacniamy obsługę centrum - mówiła zastępca dyrektora ZTM Barbara Damian. Główne założenia zmian, to: mniej linii, częstsze kursy i likwidacja jeżdżenia autobusów „stadami”.

Natomiast od 22 czerwca wprowadzony został rozkład wakacyjny. Zmniejszyła się częstotliwość kursowania linii 13, 34, 35, 46, 102, OW i OZ.  Na ten czas ZTM przywróci  drugą linię nocną N2.

Kolejne zmiany pasażerów komunikacji miejskiej w Kielcach czekają pod koniec września, w związku z dostosowaniem niektórych kursów pod potrzeby studentów.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów w wakacje

Zgodę na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską podczas wakacji dla uczniów z Kielc wyrazili radni podczas odbywającej się pod koniec czerwca sesji Rady Miasta Kielce. To inicjatywa prezydenta Bogdana Wenty. W głosowaniu wzięło udział 22 radnych. 21 osób było za, jeden radny nie oddał głosu.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w Kielcach mają do 31 sierpnia 2019 r. dzieci w wieku od 4 do 7 lat oraz uczniowie  szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zamieszkali na terenie Kielc. Uprawnieniem do bezpłatnego przejazdu w przypadku dziecka w wieku od 4 do 7 lat jest oświadczenie opiekuna o wieku dziecka, a w przypadku uczniów - okazanie ważnej legitymacji szkolnej.

Pomóżmy zwierzętom przetrwać upały

Prezydent Miasta Kielce w trosce o los zwierząt przebywających w mieście w okresie letnich upałów, zwrócił się do miejskich instytucji o wystawienie w zacienionych miejscach misek z wodą, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas. W związku z powyższym prezydent zaapelował również do mieszkańców miasta, aby szczególnie w okresie podwyższonych temperatur, wykazać się wrażliwością na los zwierząt. W mieście dotyczy to głównie psów, kotów i ptaków. Zapewnienie im dostępu do świeżej wody w obrębie sklepów i punktów usługowych pomoże im przetrwać falę upałów. Pamiętajmy również, żeby nie zostawiać zwierząt w zamkniętych samochodach.

Program pn. „Teatr, Mama, Tata i Ja” ruszył po raz piąty

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” wraz z Aresztem Śledczym w Kielcach rozpoczął realizację piątej odsłony projektu „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Warsztaty już się rozpoczęły.

Program „Teatr, Mama, Tata i Ja” skierowany jest do dzieci, których rodzice odbywają karę pozbawienia wolności w kieleckim Areszcie Śledczym. Jednym z najważniejszych założeń tego przedsięwzięcia jest wyjście z działaniami poza areszt, który nie jest przyjaznym miejscem do budowania bliskich relacji rodzinnych zwłaszcza dla małoletnich dzieci. Celem programu jest pomoc rodzinom w odbudowaniu więzi oraz aktywizacja twórcza i społeczna osób żyjących w warunkach izolacji społecznej. Proponowane działania, o charakterze interdyscyplinarnych warsztatów, miały na celu wspierać prawidłowy rozwój dzieci poprzez  zapobieganie, zmniejszenie skali, a nawet eliminowanie problemów emocjonalnych. Ponadto, podejmowana w ramach programu aktywność przyczyniła się do wsparcia rodzin w kontekście ich prawidłowego funkcjonowania, tj. realizowania zadań i pełnienia ról rodzicielskich. Umiejętności te są bowiem niezbędne, aby proces readaptacji społecznej uczestników programu zakończył się pełnym sukcesem.

W tym roku w projekcie bierze udział 9 osadzonych i ich rodziny, w sumie to blisko 40 osób.
Program od 2015 roku otrzymuje dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Edukacja kulturalna”: 2015 r. - 35.500 zł, 2016 r. - 26.000 zł, 2017 r. - 37.000 zł, 2018 r. - 37.000 zł, 2019 r. - 37.000 zł, a do tej pory wzięło w nim udział ponad 160 osób.

Honorowy patronat nad projektem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Masscode Festival

W dniach 28-29 czerwca na terenie Kieleckiego Centrum Biznesu (dawny Exbud) odbyła się kolejna edycja Masscode Festival. 

Na pierwszy dzień festiwalu przybyły tłumy, a na scenie wystąpili: Zalewski, Łąki Łan, Daria Zawiałow, O.S.T.R., Paluch, Kękę i Kamp! W sobotę na scenie pojawili się: Nosowska, Happysad, The Dumplings, Natalia Przybysz, Ralph Kaminski, Sorry Boys i Letko.

Partnerem Strategicznym imprezy było Miasto Kielce.

Kadzielnia Sport Festiwal - dwa dni pełne wrażeń

Przez dwa dni w Kielcach trwała V edycja Kadzielnia Sport Festiwal. Organizatorzy przygotowali kilka stref i kilkanaście aktywności.

Uczestnicy imprezy mogli skorzystać z najdłuższej tyrolki w Polsce, która składała się z trzech tras o łącznej długości ponad 500 metrów. Dla odważnych przygotowano ponadto możliwość się bujania w hamaku zawieszonym na wysokości 40 metrów. Można było także skorzystać z dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.

Podczas festiwalu odbyły się zawody urban climbing i downhill. Nie zapomniano o najmłodszych, dla których przygotowana została specjalna strefa dla dzieci.

Organizatorami imprezy były: Fundacja WLK4, Miasto Kielce, CK Inwestuj w Kielcach. Jednym z partnerów projektu był Geopark Kielce.

„Jerzyki - ptaki na komary” - warsztaty dla dzieci z udziałem prezydenta Kielc

Warsztaty dla dzieci z ornitologiem pod hasłem: „Jerzyki - ptaki na komary” odbyły się w Domu Kultury „Białogon”. Podczas warsztatów przedstawiciel Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody opowiedział dzieciom o konieczności ochrony tych małych ptaków, a dzieci wraz z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą ozdobiły budki dla jerzyków do zawieszenia na budynku DK „Białogon” oraz Urzędu Miasta Kielce.

Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska UM Kielce zakupił 50 sztuk budek dla jerzyków. W porozumieniu z Towarzystwem Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach oraz kieleckimi spółdzielniami mieszkaniowymi zostały wyznaczone najlepsze miejsca w mieście do zamontowania tych budek. Biuro ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem UM Kielce przygotuje i opublikuje według wytycznych odpowiednią mapkę ze wskazaniem najlepszych miejsc na zawieszenie budek dla jerzyków, aby zachęcić mieszkańców i inwestorów do pomocy tym miejskim ptakom.

Otwarto nowy Punkt Obsługi Interesanta NFZ

W obecności przedstawicieli władz miasta i województwa, Ministerstwa Zdrowia i centrali Narodowego Funduszu Zdrowia otwarty został Punkt Obsługi Interesanta NFZ.

W placówce, która mieści się przy al. IX Wieków Kielc 2, przy rondzie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, będzie można  wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, złożyć wniosek o leczenie uzdrowiskowe, potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne oraz założyć i potwierdzić Profil zaufany.

Punkt obsługiwać będzie blisko 1200 tysięcy mieszkańców Kielc i całego województwa.

Mars coraz bliżej Kielc

Niemal 400 zawodników z pięciu kontynentów przyjedzie we wrześniu do Kielc, żeby wziąć udział w finale międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge. Poza obserwacją zmagań zespołów na odwiedzających czekać będzie również pełna atrakcji Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, a także prelekcje oraz warsztaty dla młodszych i starszych pasjonatów nauki. 

Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z 15 krajów świata. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii czy Australii. Finał piątej edycji ERC odbędzie się w dniach 13-15 września 2019 r. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wstęp bezpłatny.

- Na potrzeby European Rover Challenge na kampusie kieleckiej uczelni zostanie uformowane pole marsjańskie, które swoim kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety. To na tym torze zawodnicy rywalizować będą w czterech konkurencjach terenowych, których zadaniem jest zaprezentowanie możliwości stworzonego przez ich robota marsjańskiego i jego zdalnej nawigacji - mówił Łukasz Wilczyński, główny organizator ERC. Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów.

W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów z licznymi atrakcjami, takimi jak:  pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Oprócz międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich i Strefy Pokazów dla publiczności, w programie piątej edycji ERC znalazło się również miejsce na konferencję mentoringowo-biznesową. Szczegółowe informacje na temat obszarów tematycznych, terminów i sposobu rejestracji na wydarzenie są dostępne na stronie www.roverchallenge.eu.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego - współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

- Wydarzenie to świetna okazja do zaprezentowania potencjału kieleckich uczelni oraz samego miasta przed szeroką publicznością, gronem specjalistów i pasjonatów technologii kosmicznych z całego świata. Cały projekt European Rover Challenge przykuwa uwagę mediów i jest doskonałą formą promocji naszego miasta, w tym jako miejsca do studiowania, realizowania swoich pasji, a jednocześnie rozwijania pomysłów na biznes - podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta, który sprawuje honorowy patronat nad zawodami.  

Miasto Kielce wspiera organizację wydarzenia licznymi działaniami realizowanymi przez ratusz oraz spółki komunalne i jednostki podległe. Jest m.in. współorganizatorem gali inaugurującej wydarzenie w KCK, podczas której wystąpi między innymi Kielecki Tatr Tańca. Wraz z Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni w Kielcach przygotowany zostanie tor marsjański - na potrzeby zawodów, według projektu i zaleceń Europejskiej Fundacji Kosmicznej. We współpracy z MPK Kielce oraz ZTM przygotowany zostanie autobus edukacyjny, który będzie także wyposażony w specjalny edukator, prowadzący krótkie prelekcje popularno-naukowe. Będzie jeździł po Kielcach na miesiąc przed początkiem zawodów. Impreza będzie promowana w kieleckich szkołach.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z nagrodami

Dwie nagrody główne otrzymał Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” na jednym z najważniejszych konkursów teatralnych w kraju. W tegorocznym, prestiżowym, 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zgłoszonych zostało aż 130 spektakli z 81 teatrów z całego kraju. Były to głównie przedstawienia teatrów dramatycznych, adresowane do widzów dorosłych i takie też w większości znalazły się w finałowej dwunastce konkursu.

Był wśród nich także lalkowy, familijny spektakl „Pod adresem marzeń” na podstawie tekstu Elżbiety Chowaniec, zrealizowany w kieleckim „Kubusiu”. I to właśnie dla tej realizacji jury przyznało aż dwie nagrody główne: za scenografię dla Marka Zákosteleckiego (który też sztukę reżyserował), jak również za muzykę dla Martina Husovskiego. Zważywszy na wieloletnią tradycję i rangę konkursu to ogromny sukces „Kubusia“, który cieszy tym bardziej, że inscenizacja odnosi się do lokalnej historii siedziby Teatru, przy ulicy Dużej 9.

Ideą Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest popularyzacja współczesnego dramatu polskiego oraz wspomaganie i nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych. Wsparcie ma tu też charakter nie tylko prestiżowy, ale czysto praktyczny, gdyż nagrodzone teatry uzyskują częściowy zwrot kosztów produkcji docenionych spektakli. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Teatralny w Warszawie (tam też odbyła się 28 czerwca uroczysta, jubileuszowa gala konkursu) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl „Pod adresem marzeń” miał premierę w styczniu, na kielecką scenę powróci po wakacjach. Przedstawienie jest jedną z propozycji „Kubusia” w obszarze współczesnej dramaturgii dla dzieci, ale teatr z powodzeniem i sukcesami realizuje również tytuły klasyczne. Co potwierdza chociażby przyznana dwa miesiące temu nagroda za przedstawienie dziecięce („Mały Tygrys Pietrek”) na 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Żywa“, czyli drugim ważnym, ogólnopolskim konkursie, promującym z kolei literaturę dawną. 

Kielce było miastem etapowym jubileuszowego wyścigu „Solidarności” i Olimpijczyków

Nasze miasto gościło uczestników 30. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków, który rozgrywany był od 2 do 6 lipca na trasie z Łodzi do Krosna. To właśnie Kielce obok wspomnianej Łodzi, wymieniane są w gronie liderów miast etapowych w historii tego prestiżowego wyścigu. Fakt ten podkreśliła pamiątkowa statuetka dla prezydenta Bogdana Wenty, którą w jego zastępstwie odebrał Marcin Różycki.

Tuż przed startem honorowym do III etapu wyścigu, prowadzącego z Kielc do Radomia, na placu przy pomniku Henryka Sienkiewicza odbyła się dekoracja najlepszej drużyny wyścigu i prezentacja liderów poszczególnych klasyfikacji.  

Kilka chwil po prezentacji drużyn i dekoracji liderów poszczególnych klasyfikacji nastąpił start honorowy do III etapu. Sygnał dał zastępca prezydenta Marcin Różycki. Później kolarze ulicami Kielc przejechali na start ostry zlokalizowany na ul. Sandomierskiej. Stamtąd ruszyli na trasę liczącą nieco ponad 170 kilometrów, do mety w Radomiu.

Marsz Pamięci i Modlitwy w rocznicę pogromu kieleckiego

Marsz Pamięci i Modlitwy, zorganizowany po raz dwudziesty przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w rocznicę pogromu kieleckiego, rozpoczął się przed pomnikiem „Menora” przy al. IX Wieków Kielc.

Wzięły w nim udział władze samorządowe, z prezydentem Bogdanem Wentą, mieszkańcy Kielc oraz goście z USA i Izraela, wśród nich przedstawiciel ambasady Izraela w Polsce. 

Następnie uczestnicy Marszu przeszli pod kamienicę przy ul. Planty 7, gdzie uroczystości poprowadziła kielecka młodzież. Obchody 73. rocznicy pogromu kieleckiego zakończyły się na cmentarzu żydowskim w Kielcach, gdzie odmówiono modlitwę za ofiary tragicznych wydarzeń z 4 lipca 1946 roku.

Kielce w technologii 4 D

Kielce są jedynym miastem w naszym kraju, w którym publikowany jest aktualny zestaw danych Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej z wykorzystaniem najnowocześniejszego rozwiązania - Kielce 4D. Dostępna aplikacja, opracowana w oparciu o aktualne dane lotnicze (z kwietnia), jest zamieszczona na specjalnej stronie internetowej www.4d.kielce.eu, a także na platformie Idea Kielce. Aplikacja ta jest dostępna dla wszystkich mieszkańców, urzędników, przedsiębiorców, inwestorów czy innych osób, które poszukują specjalistycznych danych.

Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu można m.in. dokonywać pomiarów w poziomie i pionie, mierzyć powierzchnie, porównywać istniejące i dostępne ortofotomapy czy wreszcie mierzyć potencjał solarny dachów na wszystkich budynkach w naszym mieście, ich kubaturę oraz analizować zacienianie, nasłonecznianie budynków i ich wzajemne relacje dla każdego dnia w roku.  

Informacja przestrzenna, która uzbrojona jest w trzeci wymiar, pozwoli oglądać, analizować dowolny fragment miasta z wielu stron i perspektyw. Poza tym dzięki powtarzaniu zakresu pomiarów w oparciu o specjalistyczne zdjęcia lotnicze odnawiany jest co kilka lat zasób mapowy, przez co możliwa jest analiza zachodzących zmian, monitorowanie kierunków rozwoju przestrzennego czy aktywnego wpływu na wygląd Kielc i zrównoważoną politykę zagospodarowania terenu.

Koszt projektu zamknął się kwotą 330 tysięcy złotych brutto.

16 lat trwa współpraca druhów ochotników z Kielc i Gotha

Po raz szesnasty, tym razem w Rudkach koło Kielc, odbywał się obóz młodzieżowych drużyn pożarniczych. Jego uczestnicy mieli okazję nie tylko się poznać, ale wspólnie ćwiczyć i zdobywać doświadczenie oraz umiejętności w zakresie niesienia specjalistycznej pomocy. 

Wizyta w ratuszu i spotkanie się z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą było też okazją do miłej uroczystości. Bowiem Enrico Föhst, szef niemieckiej delegacji wręczył Mirosławowi Obarze, byłemu pracownikowi Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Kielce, medal od Niemieckiej Straży Pożarnej za wieloletnią pracę na rzecz współpracy strażaków z obu krajów. Podobne podziękowania złożył prezes Zarządu Powiatowego OSP w Kielcach, Ireneusz Żak.

Goście z partnerskiego miasta Gotha i młodzi druhowie z OSP szkolili się w Rudkach do 17 lipca.

O powstaniu klubu seniora prezydent rozmawiał z mieszkańcami Barwinka

Prezydent Miasta Kielce, Bogdan Wenta oraz zastępca prezydenta, Danuta Papaj spotkali się z mieszkańcami osiedla Barwinek oraz zarządem i radą nadzorczą Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej Pionier.

W trakcie spotkania dyskutowano na temat rozstrzygnięcia problemu związanego z utworzeniem na osiedlu Klubu Seniora. Jedna z koncepcji, przedstawionych przez spółdzielnię, zakładała możliwość budowy obiektu przeznaczonego pod klub w miejscu dotychczasowego placu zabaw. Temu pomysłowi sprzeciwiła się znaczna grupa mieszkańców osiedla.

Jak zapowiedziały na spotkaniu władze miasta, z funduszy miejskich nie powstanie budynek w tym miejscu. Miasto rozpatrzy możliwość adaptacji jednego z istniejących budynków pod Klub Seniora, jeżeli uda się wygospodarować środki na modernizację w budżecie miasta. Prezydent Bogdan Wenta zachęcał mieszkańców do dalszych rozmów na ten temat i wypracowania porozumienia między mieszkańcami, a przedstawicielami spółdzielni.

Spotkanie na Barwinku zostało zorganizowane z inicjatywy radnego Michała Brauna.

Większa Hala Legionów i Akademia Piłkarska - architekci przedstawili koncepcje rozbudowy

Analizę architektoniczną i finansową rozbudowy Hali Legionów oraz budowy akademii piłkarskiej w Kielcach przedstawiono radnym Komisji Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Rady Miasta Kielce. Wyjazdowe posiedzenie odbyło się na Suzuki Arenie, czyli stadionie Korony Kielce. W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydent Kielc Bogdan Wenta, pełnomocnik prezydenta ds. Prawnych i Nadzoru Właścicielskiego Paweł Gągorowski, projektanci Andrzej Detka i Marek Pakuła oraz przedstawiciele zarządów klubów Korony Kielce - prezes Krzysztof Zając i PGE VIVE Kielce - wiceprezes Marian Urban.

Hala Legionów była wybudowana w 2006 roku. Ma trybuny stałe, składające się z dwóch elementów oraz wysuwane, w sumie na 3300 miejsc. Andrzej Detka, właściciel pracowni Detan z Kielc, wraz ze swoim zespołem opracował 4 warianty rozbudowy obiektu. Każdy z nich zakłada pozostawienie nienaruszonej obecnej konstrukcji hali, obniżenie poziomu głównego parkietu o 170 cm, co pozwoli na powiększenie o dodatkowe rzędy obecnie istniejących trybun z dwóch boków boiska. Byłyby one  do boiska przybliżone. Wszystkie warianty zakładają stworzenie Strefy VIP oraz Centrum prasowego.

Wariant I - ekonomiczny, zakłada powiększenie widowni o 1805 miejsc, co da w sumie niemal 5 200 miejsc siedzących. Przy przebudowie zostawiono by część modułu lekkoatletycznego. Szacowany koszt inwestycji, to 28 mln zł brutto.

Wariant IIa pozwoli na zwiększenie pojemności hali o 2743 miejsca. Ta koncepcja nie przewiduje pozostawienia aneksu lekkoatletycznego. Szacowany koszt - to około 51 mln zł.

Wariant IIb  - zakłada trzy trybuny, podwyższenie dachu, pozostawienie modułu lekkoatletycznego i zwiększenie liczby miejsc siedzących o 2776. Byłoby ich zatem przeszło 6 tys. Koszt - 56 mln zł. Tę koncepcję najbardziej rekomenduje architekt Andrzej Detka.

Wariant III - przewiduje powiększenie widowni o 4510 miejsc, czyli w sumie byłoby ponad 7 800 miejsc siedzących.  Boisko otaczałyby cztery trybuny. Ten wariant oszacowano na 96 mln zł.

Przedstawiłem koncepcje przebudowy hali. Jeśli zapadnie decyzja, w którym kierunku ma być prowadzona ta inwestycja, można będzie przystąpić do prac nad projektami obiektu po przebudowie - zaznaczył Architekt Andrzej Detka.

- Plany przebudowy Hali Legionów powinny iść w parze z modernizacją i dostosowaniem infrastruktury otoczenia tego obiektu - podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Natomiast Akademia Piłkarska mogłaby powstać we współpracy z Koroną Kielce. Nowy obiekt ma powstać w miejscu istniejącego od lat Stadionu Międzyszkolnego. Przedstawiona dziś radnym koncepcja zakłada budowę nowego pawilonu, czterech boisk trawiastych oraz w przyszłości hali sportowej.

Realizacja obu inwestycji jest w dużej części uzależniona od tego czy projekty zostaną dofinansowane przez Ministerstwo Sportu.

O współpracy rozmawiano z Macedończykami

Delegacja przedstawicieli władz macedońskiego miasta Vinica przebywała w Kielcach. W ratuszu spotkali się m.in. z Danutą Papaj, zastępcą prezydenta Kielc. 

Goście, pozostający pod opieką harcerzy z Chorągwi Kieleckiej ZHP, wzięli udział w wydarzeniach odbywających się w ramach 46. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.

Macedończycy chcieli spożytkować swój trwający do niedzieli pobyt w Kielcach na zapoznanie się z kulisami organizacji Festiwalu, wyrazili również chęć uczestniczenia w przyszłorocznej edycji, a także gotowość do współpracy i wymiany doświadczeń z władzami Kielc. Dotyczy to m.in. wspólnego udziału w projektach finansowanych ze środków unijnych czy też kooperacji w ramach programu Erasmus+.

Pełen spotkań z mieszkańcami pierwszy dyżur prezydenta

Wypełniony spotkaniami był środowy dyżur Prezydenta Miasta Kielce. Przypomnijmy, że w każdą środę, prezydent Bogdan Wenta swój czas w godz. 10-15:30 będzie przeznaczał wyłącznie na rozmowy z mieszkańcami Kielc.

W trakcie ostatniego dyżuru z zaproszenia prezydenta skorzystali m.in. młodzi zawodnicy, trenerzy oraz władze klubu KS PACTUM SCYZORY Kielce - drużyny koszykówki na wózkach. Zespół w tym roku osiągnął ogromny sukces - został Mistrzem Polski w tej dyscyplinie sportowej. Prezydent Kielc otrzymał od drużyny pamiątkową koszulkę ze swoim nazwiskiem, a sam pogratulował zespołowi znakomitego osiągnięcia.

Przypomnijmy, że Prezydent Bogdan Wenta z mieszkańcami spotyka się po uprzednim uzgodnieniu terminu przyjęcia w sekretariacie prezydenta lub przy pomocy formularza elektronicznego. Ta sama forma ustalenia terminu spotkania funkcjonuje w przypadku każdego z zastępców. Rezerwacji online można dokonać pod adresem: www.idea.kielce.eu/kalendarz-prezydenta.

Terminy dyżurów dla mieszkańców:

Bogdan Wenta
Prezydent Miasta Kielce:
środa, godz. 10-15:30 (Rynek 1, pok. 105)

Danuta Papaj
Pierwszy Zastępca Prezydenta Kielc:
środa, godz. 11-15:30 oraz piątek, godz. 11-15:30 (Rynek 1, pok. 108)

Marcin Różycki
Drugi Zastępca Prezydenta Kielc:
środa, godz. 10-15:30 (Strycharska 6, pok. 706)

Arkadiusz Kubiec
Trzeci Zastępca Prezydenta Kielc:
czwartek, godz. 10-15:30 (Rynek 1, pok. 121)

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Posłowic

Wielu mieszkańców osiedla Posłowice, a także Dymin i sąsiadującego z nimi Słowika wzięło udział w spotkaniu konsultacyjnym w ramach programu „Peryferia”, w którym obok prezydenta Bogdana Wenty uczestniczyli też jego zastępczyni Danuta Papaj, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Artur Hajdorowicz, a także zastępca dyrektora MZD ds. Utrzymania Grzegorz Staszewski.

Celem spotkania było rozpoznanie rzeczywistych lokalnych potrzeb oraz rodzaju oczekiwanych przez mieszkańców przedsięwzięć, zmierzających do poprawy jakości życia, a także poznanie najpilniejszych potrzeb oraz sfer wskazanych przez mieszkańców jako zagadnienia do realizacji w dłuższym terminie.

Najwięcej spraw, o których sygnalizowali mieszkańcy, dotyczyło infrastruktury drogowej w tej części miasta (brak chodników wraz ze ścieżkami rowerowymi, przepustów odwadniających teren przy intensywnych opadach atmosferycznych, oświetlenia) i związanego z nią bezpieczeństwa mieszkańców. Zwracano również uwagę na nadmierny ruch pojazdów ciężarowych mimo ograniczenia tonażu na ulicy Posłowickiej, a także braku infrastruktury służącej rekreacji i wypoczynkowi, szczególnie dzieci i młodzieży (chodzi o boisko i place zabaw z siłowniami na świeżym powietrzu). Zgłoszono też kilka ciekawych wniosków.

Wszystkie sygnały od mieszkańców zostały spisane i zostaną wykorzystane do sporządzenia listy najpotrzebniejszych inwestycji bądź przedsięwzięć.

Ponad 5,5 mln złotych z UE na projekt realizowany w Kielcach

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego została podpisana umowa na dofinansowanie projektu Gminy Kielce pt. „Efekt - dostępność i rozwój usług społecznych w Kielcach”. Umowę podpisali Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Beata Janik, z-ca Marszałka, a ze strony beneficjenta prezydent Bogdan Wenta i Urszula Grabowska, z-ca dyr. Wydziału Budżetu i Księgowości UM.

Projekt ten realizować będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w partnerstwie z trzema organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem Działań Twórczych i Rozwoju „Nawigacja”, Stowarzyszeniem na Rzecz Wsparcia i Rozwoju „Z nami raźniej” oraz Spółdzielnią Socjalną Tropem Przygody (wszystkie z Kielc).

Celem projektu jest ułatwienie dostępu i podnoszenie jakości usług społecznych poprzez m.in. działania skierowane do 40 wychowanków pieczy zastępczej wspierające proces integracji ze środowiskiem i usamodzielniania poprzez rozwój umiejętności społecznych w formie treningów, promowania rodzicielstwa zastępczego, diagnozę zaburzeń ogólnorozwojowych i specjalną terapię 110 dzieci z placówek wsparcia dziennego czy wreszcie stworzenie miejsc krótkookresowego pobytu dziennego dla 102 osób starszych i niepełnosprawnych w ramach filii Klubu Seniora.

Projekt przewiduje zakup nieruchomości pod potrzeby wychowanków pieczy zastępczej OS.KSM  (ul. Leszczyńska lub ul. Mąchocka), wynajem nieruchomości pod potrzeby wychowanków pieczy zastępczej (ul. Leszczyńska), utworzenie specjalistycznych świetlic (ul. Kołłątaja - obecnie placówka Azyl i ul. Sandomierska - Dobra Chata) czy wreszcie utworzenie specjalistycznej filii Klubu Seniora z Bocianka (ul. Marszałkowska - Kamyk).

Wartość całkowita projektu realizowanego do końca kwietnia 2021 roku to 6 mln złotych, z czego wartość dofinansowania zamyka się w kwocie 5,55 mln złotych.

Trwa przebudowa dawnego dworca PKS

Prezentacji aktualnego stanu budowy Centrum Komunikacyjnego w Kielcach przy ul. Czarnowskiej, czyli dawnego dworca PKS, poświęcone było spotkanie prezydenta Bogdana Wenty z dziennikarzami. W spotkaniu wzięli też udział współpracownicy prezydenta, w tym Arkadiusz Kubiec, z-ca prezydenta merytorycznie odpowiedzialny za tematy dotyczące m.in. transportu w mieście, oraz Tomasz Szymkiewicz, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Grzegorz Tomporowski, kierownik kontraktu z firmy „Budimex” przedstawił aktualny stan prac na terenie budowy Centrum Komunikacyjnego, a także wspomniał o zaplanowanych robotach na najbliższe tygodnie. W porównaniu z przyjętym harmonogramem prace prowadzone są z wyprzedzeniem.

Uczestnicy spotkania mogli zwiedzić plac budowy, w tym wnętrze tunelu, przestrzeń budynku dworca czyli popularnego „spodka” a także powstające perony dla autobusów.

Inwestycja pn.  Budowa Centrum Komunikacyjnego wraz z Systemem Informacji dla Pasażerów (przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego zespołu dworca autobusowego przy ul. Czarnowskiej 12 w Kielcach) stanowi jedno z dziewięciu zadań realizowanych w ramach projektu Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Zakończenie robót budowlano-montażowych zgodnie z umową z wykonawcą, której wartość opiewa na kwotę ponad 68 mln zł, jest planowane do końca czerwca 2020 r.

Artykuł sponsorowany

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.