100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Wspólne posiedzenie senatów uczelni i początek drogi do ich konfederacji

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Wspólne posiedzenie senatów uczelni i początek drogi do ich konfederacji

Mikołaj Woźniak

Wspólne posiedzenie senatów czterech poznańskich uczelni wywodzących się z Uniwersytetu Poznańskiego, było kulminacyjnym momentem obchodów stulecia jego istnienia. Rektorzy wyrazili chęć ponownego zawiązania konfederacji uczelni. Wśród zaproszonych gościł był m. in. Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. - Polska będzie wolnościową demokracją, póki nikt nie będzie nikogo prześladował, więził, przez przekonania, ekspresję myśli - mówił.

Drobiazgowe kontrole wchodzących gości, kolejki tworzące się przed wejściem do auli UAM przy ul. Wieniawskiego i gorączkowe ostatnie przygotowania. Tak wyglądały minuty przed najważniejszym elementem wtorkowych uroczystości obchodów stulecia istnienia Uniwersytetu Poznańskiego. W auli UAM wspólnie obradowały senaty czterech poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Wychowania Fizycznego.

Wśród zaproszonych gości był m. in. Donald Tusk, były premier i obecny przewodniczący Rady Europejskiej. To jego wystąpienie wzbudzało najwięcej emocji i wywołało ogromne zainteresowanie mediów.

- Wasz uniwersytet przetrwał i przetrwa wszystkie wahnięcia historii, tak długo jak będzie realizował misję różnorodności i jej respektowania. W wasze stulecie, warto powiedzieć wyraźnie – wolność nie może nikogo zwalniać z odpowiedzialności, także za słowa. Ale poczucie odpowiedzialności nie może zwalczać niczyjej wolności

– przemawiał Tusk.

Czytaj więcej: Donald Tusk w Poznaniu: Polska będzie demokracją, póki nikt nie będzie nikogo prześladował i więził przez przekonania [ZDJĘCIA]

Przed byłym premierem przemawiali zgromadzeni w sali rektorzy czterech poznańskich uczelni.

- Powstanie Uniwersytetu Poznańskiego gruntownie odmieniło życie Poznania. Nadało mu nowy wymiar. Jubileusz uniwersytetu, to wielki dzień dla miasta – stwierdził prof. Jan Pikul, rektor UPP.

Z kolei prof. Andrzej Lesicki, rektor UAM dodał: - Misja uniwersytetu wyraża się poprzez rzetelne przekazywanie wiedzy o człowieku i świecie. Należy też zachowywać autonomię uczelni od polityki.

Prof. Lesicki podkreślił, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym pozwala marzyć o ponownej federacji uczelni.

- Poznańskie uczelnie zachowując swoją odrębność, mogłyby przyjąć status Uniwersytetu Poznańskiego. To byłby bardzo symboliczny uniwersytet – podkreślił rektor UAM.

Pozostali rektorzy zgodzili się z ideą odnowienia Uniwersytetu Poznańskiego. Stwierdzili, że mogłoby to wpłynąć na pozycję naukową Poznania, a dla uczelni byłaby to szansa na skuteczne ubieganie się o granty i rozwój.

- Marzymy by idea Uniwersytetu Poznańskiego odżyła. Ta instytucja ma w sobie dostojeństwo

– nie pozostawił wątpliwości prof. Dariusz Wieliński, rektor AWF.

Stąd też podjęcie przez rektorów uroczystej uchwały jubileuszowej. Ma to być początek drogi do konfederacji uniwersytetów.

- Wyrażamy niezłomną wolę kontynuowania wielkiego dzieła naszych poprzedników w realiach XXI wieku. Deklarujemy podjęcie zgodnych wysiłków zmierzających do ścisłej integracji poznańskiego środowiska naukowego drogą harmonijnej i twórczej współpracy naszych uczelni – głosi uchwała.

Uchwała i inne przedmioty związane z uczelniami zebrane zostały zebrane w kapsule czasu, które rektorzy umieścili w specjalnym miejscu przed Collegium Minus.

Zobacz: 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego: Przed aulą UAM wmurowano kapsułę czasu. Kolejne pokolenia otworzą ją za 100 lat! [ZDJĘCIA]

Na posiedzeniu nie zabrakło też wręczenia odznaczeń państwowych i przeczytania listów od prezydenta i premiera.

- Pozostając pod wrażeniem programu obchodów jubileuszu, mam nadzieję, że ten sam rozmach będzie towarzyszył przy kolejnych działaniach organizacyjnych i naukowych poznańskich uniwersytetów

– podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda.

Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.